Lop Tavşanı Özellikleri ve Bakımı Hakkında

Uzun kulaklı, ponpon kuyruklu, pamuk gibi tüyleri ile oldukça sevimli görünen tavşanlar, kemirgenlik özelliklerinden ötürü zaman zaman sahiplerine zor anlar yaşatabilirler.

Tavşanların da kendi aralarında farklı özelliklere sahip türleri bulunmaktadır. Bu türlerden biri olan şirin görünümüyle dikkat çeken Lop Tavşanıdır. Boyu oldukça kısa olmasına rağmen boyutundan çok daha büyük bir ağırlığa sahiptir. Yaradılışlarından ötürü hareketli olan bu canlılar için özgürce hareket etmek çok önemlidir.

Düşük kulaklılar içerisinde popülerliği en fazla olan Lop Tavşanı, 1960 senesinde Hollanda’da French lops ve Netharland Dwarf tavşanının melezleşmesinden meydana gelmiş bir ırktır. Kulak uzunluğu yanaklarına kadar uzanan, parlak tüyleri ile ve sevimli görünümleriyle evlerimize kadar gelen lop tavşanlarının bakımları, gün içerisinde ne kadar düzenli ve özenli yapılırsa hastalıklara karşı çok daha kuvvetli bir önlem alınmış olur.

Sessiz olmaları kendilerini ifade etmelerine asla engel olmayan bu sıcak kanlı canlılar, doğurarak çoğalmaktadır. Arka bacakları en bacaklarından daha uzun, üst dudakları derin olarak yarık olan ve özellikle gece daha fazla aktif faaliyet gösteren Lop Tavşanları, zaman ve mekan fark etmeden her an her yerde beslenebilirler.

Sürekli bir yerleri kemiren bu tavşan türleri ortalama 7 ile 12 yıl arasında bir ömre sahiptirler. Suya çok düşkündürler ve günde 600 ml civarında su tüketebilirler. Otçul hayvan grubuna dahil olan bu tavşanlar gördükleri her şeyi yemeye meyilli olduklarından, bakımı konusunda çok dikkatli olmak gerekir. Aşırı sesten pek hoşlanmayan bu ırk, yalnız yaşamayı da sevmez ve strese girebilirler.

Beslenme ve bakımı oldukça kolay olan tavşanlar,  özellikle çocukların en sevdiği  evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Tırnakları çok hassas olduğundan kesme işleminin veteriner kontrolünde yapılması önerilir. Patilerinin yara olmaması için kafesine talaş konulabilir.

Ortalama ağırlıkları 1kg civarındadır ve genelde siyah-beyaz, kahverengi-beyaz ile kül rengi ve sarıdır. Kendi temizliklerini kendileri yaptığından yıkamanız da gerek yoktur ve bünyeleri ile kemik yapıları oldukça hassas olan bu canlılar çok hızlı üretmektedirler. Bulundukları ortamın sıcaklığı 10 ile 30 derece arasında olmalıdır.

Günde iki kez yemle beslenen bunun yanında çeyrek ölçüde sebze yada meyve tüketebilirler. Brüksel lahanası, maydanoz, dereotu, fasulye, karnabahar ve enginar gibi yeşil otları rahatlıkla verebilirsiniz. Fazla yeşillik tükettiğin de ishal olan Lop tavşanlarının beslenmesine de özen göstermek gerekiyor.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu