Tavşan Eti

Ülkemizde endüstriyel açıdan pek tercih edilmeyen genelde yemeklik et olarak tüketilen Tavşan etinin sığır ve tavuk etine oranla çok daha sağlıklı bir gıda maddesi olduğu, protein ve doymamış yağ asitleri bakımından da oldukça zengin besleyici özelliklere sahip oluşu ileride daha fazla tüketileceğinin sinyallerini veriyor.

Beyaz et kategorisinde sınıflandırılan Tavşan eti kalp ve diyabet hastalarının özel diyetleri için de, düşük kalorili oluşundan ötürü uygun bir besindir.

Orantılı bir şekilde yem ve su tükettiğinden sığırlara göre 6 kat fazladan et üretebilen tavşanlar, kalabalıklaşan nüfusun gıda ihtiyacını, hem boyutunun küçük oluşu hem de üretiminin diğer hayvanlara göre kolay oluşundan karşılayacak gibi görünüyor.

Genelde deney hayvanı olarak veya yününden faydalanmak için yetiştirilen tavşan, bu konudaki beklentinin dışında artık eti için de tercih edilecek.

Tavşan etinin üretim ve tüketim lideri Fransa’dır. Tavşan yetiştirme bakımından da Macaristan’ın en fazla ihraç yaptığı ülke İtalya’dır. Etlik tavşan olarak en çok Yeni Zelanda beyaz tavşanı tercih edilmektedir.

Farklı türleri üretilerek daha verimli hale dönüştürülmek istenen ve kemik ile et oranı dengeli olan tavşan, sektörde kendine daha iyi bir yer bulacağı benziyor.

Her şeyin fazlası zarar sözünü doğrularcasına tavşan etinin fazla tüketilmesi ve yanında karbonhidrat ve yağ içeren besinler alınmaması çok sık rastladığınız belki de adını ilk kez duyacağınız Tavşan Açlığı hastalığına yol açmaktadır.

Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu tavşan etini fazla tüketmemek ve yiyorsak da, hayvansal yağ ile birlikte yemektir. Dikkat edilmediği müddetçe ölüme bile yol açan bu rahatsızlığa yakalananlar, ne kadar yemek yerlerse yesinler asla tokluk hissi yaşamazlar.

Sizde tavşan eti yemek, bu lezzetin farkına varmak ve sağlıklı yaşamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerik
Kapalı
Başa dön tuşu