Tavşan Hastalıkları Nelerdir?

Tavşanların hastalarına neden olan en büyük faktör strestir. Bulunduğu ortama hemen uyum sağlayamayan bu canlılar ürkek yaradılışından ötürü yüksek ses ve ani oluşan hareketlerden dolayı kendilerini güvensiz hissedebilirler. Vücut ısıları sıcağı sevdiğinden bulunduğu yerin sıcaklık derecesi, beslenmesi ve bakımı aksatılmadan özenle yapılırsa stres faktörünü ortadan kaldırmış olursunuz.

Onu kucağınıza alırken bedenini elinizle güzelce kavramanız yeterli olacaktır.

Günlük alması gereken su, yem ve yeşillik oranları ne kadar düzenli ise tavşanın uzun sağlığı da onunla birlikte güvence altındadır. Rutin veteriner kontrolü ile ve parazit tedavilerinin ihmal edilmeden yapılması da bu sevimli canlıların sağlığını koruyucu önlemler arasında yer almaktadır.

Tavşanlarda İshal Hastalığı

Bilinçsiz beslenmenin yol açtığı ve en sık görülen tavşan hastalığı ishaldir. Tükettikleri besinlerin içeriğinde bulunan selüloz ishal olmalarını tetikleyen güçlü bir etkendir. Selüloz düzeyini en alt düzeyde tutmak için alınacak en iyi yöntem, beslenme listesinde kuru yonca ve saman gibi yemlere ağırlık vermektir. Çoğunlukla lifli gıdaların içerisinde bulunan PH dengesini bozup, bağırsak düzenine zarar veren selüloz ishali kaçınılmaz kılar. Tavşanların beslenme düzenleri periyodik olarak sık sık değişmiyor ve farklı gıdalar aniden ya da tükettiği gıdanın miktarı bir anda yükselmiyorsa, herhangi bir tetikleyici rahatsızlık söz konusu değil ise, ishal için endişelenmenize gerek yoktur.

Tavşanlarda Diş Hastalıkları

Tavşanların dişlerinin sürekli uzamasından dolayı haftada ortalama olarak 3 mm civarında aşınması gerekmektedir. Bunu yapabilmeleri için bir şeyleri kelimeleri gerekir. Eğer kemirme yapmazlarsa çiğneme fonksiyonunu gerçekleştiremezler. Aşınmayan ve sürekli uzayan dişlerde adeta hem ağız hem de, dil için kesici ve zarar verici birer silaha dönüşür. Düzenli beslenememe, gıda tüketiminin kısıtlı olması bu sorunu arttırır ve bu belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden veteriner ile irtibata geçmek gerekir. Bu rahatsızlıkla ilgili önlem almanın en kolay yolu tavşana kemirebileceği şeyler temin etmektir.

Tavşanlarda Tüy Yutma Hastalığı

Kendilerini temizlemek için tüylerini yalayan bu canlılar Bu işlem esnasında tüylerini yutarlar ve mide ile bağırsakta biriken kıl yumakları düzenli olarak dışkılama yaparlarsa dışarı atabilirler. Düzenli dışkılama yapabilmeleri yediği yem ve yeşillik oranıyla tükettiği sıvı oranının dengeli olmasına bağlıdır. Özellikle de tüy dökme zamanlarında kontrollerinin asla aksatılmaması gerekir. Önlem alınmadığı takdirde mide ve bağırsakta oluşan kıl yumakları tavşanların ölümüne bile neden olabilmektedir.

Tavşanlarda Pastörellozis Hastalığı

Pasteurella bakterisinin neden olduğu Bu hastalığı tetikleyen en büyük etken strestir. Hava ve temas yoluyla bulaşan bu hastalığa karşı koruma alma amaçlı yapılacak ilk hareket tavşanının eğer kalabalık bir ortamda ise diğer tavşanlar ile temasını kesmektir. Bazı tavşanlar taşıyıcıdır. Gebeliğin de bu rahatsızlığa yakalanan tavşanın yavrularını da hastalık direkt olarak geçer. Vücuda giren bakteri kan veya lenf yoluyla tüm vücuda yayılır. Hızlı bulaştığında ani ölüm ile sonuçlanan Pastörellozis hastalığının diğer belirtileri, iltihaplanma, kısırlık ve nefes almada zorlanmadır.

Tavşanlarda Kulak Uyuzu Hastalığı

Tavşanlarda sıkça rastlanan bu hastalığın nedeni psoroptes cuniculi’dir. Bir arada Duran tavşanların birbiriyle temas etmeleri ile bulaşan hastalık, hayvanların kulaklarında kaşınma ve kabuklanma ile başlayıp sulanma ile devam eder. Akıntı ve kızarıklık ile ilerleyen  ağrılı bir dönemdir. Huzursuz olup kulaklarını sürekli sallayan ve durmadan kulaklarını kaşıyan bir tavşanın adı var ise, hiç beklemeden hemen veteriner  hekiminizle görüşün. Zamanında müdahale edilip temizlenmezse, sinir sistemini etkileyip uyuzun diğer bölgelere bulaşmasına sebep olur.

Tavşanlarda Mikzomatozis Hastalığı

Viral kökene sahip hastalık, sivrisinek ya da pire ile temas edilmesi ile vücuda girer ve birçoğu ölümle sonuçlanır. Önce gözlerde akıntı ile başlayan rahatsızlık daha sonra, iştahsızlık ve ateş nöbetleri ile devam eder.

Tavşanlarda Treponematozis Hastalığı

Gebelik döneminden anne tavşandan yavruya geçen veya çiftleşme esnasında işe bulaşan bir hastalıktır. Cinsel bölgelerde, burun, göz, deri, dudak ve göz kapaklarında yara ve kabuklanma ile kendini belli eder. Bu rahatsızlığı neden olduğu en ağır sonuç kısırlık ve ölümle sonuçlanabilir olmasıdır.

Tavşanlarda Tyzzer’s Hastalığı

İshal ile birlikte baş gösteren hastalık sıvı kaybının çok oluşuna bağlı olarak ölüme neden olabilmektedir. Belirti göstermeden ilerleyen bu rahatsızlık bulaşıcıdır. Yavrularda yetişkinlere oranla daha sık görülen Tyzzer’s, iki gün içerisinde ani ölümle sonuçlanabilmektedir. Tavşana stresten uzak tutmak alınacak en iyi önlemdir.

Viral Hemorajik Sendrom

2 yaşın üzerindeki tavşanlarda daha çok görünen ve bulaşıcı olan hastalığa 2 yaş altındaki genç tavşanlar daha fazla direnç gösterebilmektedir. Hastalığa yakalanan tavşanın burnundan kanlı ve köpüklü akıntı gelir. Bütün bu rahatsızlıklardan korunmanın en iyi yöntemi iyi beslenme, hijyenik bakım ve düzenli yapılan veteriner kontrolleridir. Tüm bu işlemleri yaparsanız ve tavşanınızı stresten uzak tutmayı başarabilirseniz, tavşanın ömrünün daha sağlıklı ve huzur dolu geçmesini sağlayabilirsiniz. Tavşan türleri hakkında bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Sevgi ve ilgi her canlı gibi tavşanlar içinde koruyucu bir kalkandır. Yukarıdaki rahatsızlıkların birçoğu stres kaynaklıdır. Tavşanlara çok nazik ve yavaş hareketlerle yaklaşmalısınız. Yavru tavşanların beslenmesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak yavru tavşanlarda beslenme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer bir pet shop işletiyorsanız toplu olarak yavru tavşan siparişi verebilirsiniz. Yada evinizde bir yavru tavşan beslemek istiyorsanız yine iletişim bölümünü kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba
    Tavşanım 4.5 yaşındaydı . Uyuz olmuştu veteriner rivenol ve iğne verdi . Hamileymiş 3 ölü doğum yaptı . Ayaklarında yara vardı ve bende sarısuya soktum ayaklarını 5 dk bekledi. Sonrasında bağırdı bir kaç kez ve ayaklarını hareket edip durdu . Ertesi gün maalesef öldü ve ayakları kötü durumdaydı . Acaba bu sarı suda beklettiğim için ki ayakları kötü durumda oldu . İki gündür ağlıyorum çok kötüyüm . Cvplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu