Tavşan Türleri (Irkları) ve Yaşama Şekilleri

Memeli grubunda yer alan otçul hayvanlar ve dahil olan tavşanlar, gündüz uyuyup gece aktiftirler. Yaşam süreleri 8 yıldır ve gebelikleri yaklaşık 4 hafta süren tavşanlar, yılda 7 kez doğum yapabilmektedir. Koku alma duyuları çok kuvvetli olup genetik olarak atlara benzerler.

Himalaya Tavşanı

Adını taşıdığı Himalayalar’da yaşayan Himalaya tavşanları hem yabani hem de evcil olabilirler. Ön bacakları kısa, arka bacakları uzun, iri gözlü, kulaklara ve bıyıkları uzun, kuyrukları kısa canlılar olan  bu tavşan türleri, tüylerinin üzerine buz konduğunda siyah tüylerini çıkarmaktadır.

himalaya tavşanı

Angora Tavşanı

Ankara tavşanı olarak da bilinen Angora tavşanı tüyleri bakımından da çok kıymetli bir tavşan türüdür. Koyuna oranla ısıtma gücü 2 kat fazla olan bu tavşanların yetiştirilirken tüylerine ayrı bir özen gösterilir ve bakımları itinayla yapılır. Bu ırkın kökeni Türkiye’nin başkenti Ankara’dır. Gözleri kırmızı, başı yuvarlak, kulakları püsküllü, orta boylu canlılar olan Angora tavşanının yaklaşık ağırlığı 4 kilogramdır.

angora tavşanı

Dağ Tavşanı

Küçük bir cins olan dağ tavşanları doğum yaptığında genelde 4 ya da 6 yavru sahibi olurlar. Kulakları işitme oranı bakımından oldukça kuvvetli olup, çok zeki olan bu türlerin avlanması oldukça zordur.

dağ tavşanı

Kutup Tavşanı

Hızlı koşma özelliğine sahip olan kutuplar ve dağlık bölgelerde yaşayan tavşan türü Kutup tavşanı, saatte 60 kilometre koşa bilmektedirler. Tüylerinin renkleri yaz aylarında gri ve kahverengi, kış aylarında da beyazdır. Renk değişimleri sayesinde kendilerini düşmanlarından koruyan bu canlılar, her doğumda 8 yavru yapabilirler.

kutup tavşanı

Yeni Zelanda Tavşanı

Asıl kökeni Amerika olan Yeni Zelanda tavşanı diğer tavşan türlerine göre daha iri ve tombuldur. Özellikle eti için üretilen bu tür her doğumda 8 yavru doğurabilmektedir.

yeni zelanda tavşanı

Yaban Tavşanı

Yılda 2 kere hamile kalıp 4 yavru doğurabilen ve atletik bir yapıya sahip olan Yaban tavşanı, kaçak avcıların gazabına sıkça uğramaktadır. Hava koşulları ne olursa olsun asla bulundukları bölgeyi terk etmezler.

yaban tavşanı

 

Okuduğunuza Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerik
Kapalı
Başa dön tuşu