Tavşanınızın Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Evde baktığınız tavşanınızın mutlu olup olmadığını, ona iyi bakıp bakamadığınızı bazı işaretlerle anlayabilirsiniz.

Tavşanların konuşamamasına rağmen, onların nasıl hissettiklerini anlayamadığımız anlamına gelmez. Birçok insan bir köpeğin mutlu olup olmadığını söylemenin daha kolay olduğunu söyleyecektir, ancak tavşanın da mutlu olup olmadığını söyleyebilmenin birçok yolu vardır. Bu yüzden, tavşanlarınızın onlara verdiğiniz hayatı sevip etmediğini merak ediyorsanız, aşağıda listelenen bu işaretlere göz atın.

Verdiğiniz yiyecekleri seviyor mu?

Mutlu bir tavşan yemek ister ve yiyeceklerini dört gözle bekler. En sevdikleri yiyecekler sebzelerdir. Sebzeleri gördüklerinde nasıl mutlu olduklarını görebilirsiniz. Başka bir yolu da, en sevdikleri yiyecekleri aldıklarında farklı yönlerde koşuştukları zamandır. Heyecanlarını içeremedikleri ve oturup ve keyfini çıkaracak özel bir yer bulmak istedikleri gibi. Eğer tavşanınız herhangi bir yiyecekle ilgilenmiyorsa, o zaman sağlığıyla ilgili bir şeyler yanlış gidiyor olabilir. Veteriner kontrolünden geçirin, özellikle de tamamen yemek yemeyi bırakmışsa acele edin.

tavsan-ciftligi-tavsan-yemek

Oyun oynamayı seviyor mu?

Tavşanlar keşfetmek, çiğnemek, kazmak, zıplamak ve tırmanmak gibi daha doğal davranışlar sergilediklerinde, daha mutlu olacaklardır. Bunu görmenin en iyi yolu, koşmak veya atlamak için güvenli tavşan oyuncağı olan bir oyun alanı yaratmaktır. Onları zıplamaktan zevk almak ve saklanmak için tünel sağlamak için farklı yerler ayarlayın. Toprak ya da çocuk dostu kumlarla dolu kazma kutularını da ekleyin.

Çok fazla enerjileri var

Tavşanın hangi yaşta olduğuna bakılmaksızın, mutlu, sağlıklı bir tavşanın çok fazla enerjiye sahip olması gerekir. Birçok büyük tavşan, genç bir tavşan kadar enerjiye sahip olabilir. Tavşanlar sabahın en erken saatlerinde ve akşam karanlıkta çok aktif olurlar.

Seninle vakit geçirmeyi seviyor mu?

Bu, tavşanı mutlu etmenin ve seninle rahat olmanın güzel bir işaretidir. Bütün tavşanlar size bağlı kalmayacak ya da rahatsız edilmek istemeyeceklerdir, ama bu onların mutlu olmadıkları anlamına gelmez, daha bağımsız ve muhtemelen daha az güvenir. Onlara yaklaştığınız her seferinde stresli olmadıkları ya da hararetlenmedikleri sürece mutlu olurlar. Lütfen dikkat edin, eğer tavşanınızın dişlerini yüksek sesle gıcırdattığını ve normalden farklı hareket ettiğini fark ederseniz, bu onun acı içinde olduklarını gösterir ve onu hemen veterinere götürmelisiniz.

Ayakta durduktan sonra bir kenara hızlıca geçerler ve birkaç saniye ya da dakika boyunca uzanırlar. Mutlu ve rahat bir tavşan da büyük bir esneme ile birlikte çeşitli yoga uzanmalarına benzeyen şeyleri icra edecektir.

Seni sevdiğini hareketleriyle söyler

Tavşanlar tımar ederek sevgiyi gösterir, yani tavşanınız elinizi ya da yüzünüzü yalıyorsa bu sizi sevdiği ve önemsediği anlamına gelir.

 

Evini seviyor

Bir tavşan evinden memnun kalırsa ve yeterince zihinsel ve fiziksel uyarım elde etmek için yeterli alana ve oyuncaklara sahipse, o zaman hiçbir veya çok az yıkıcı hasar olacaktır. Kemirme tavşanlardaki doğal bir davranışdır ve her zaman evlerinin etrafında kemirme belirtileri olacaktır. Ancak evinize, özellikle de kapıya yakın yerlerde bol miktarda kemirme görüyorsanız veya tavşanınız sürekli bişeylerin ucunu ısırıyorsa, bu bir stres ya da can sıkıntısı belirtisi olabilir. Kendinize şu soruları sorun: Tavşanınız yeterli alana sahip mi? Tavşanların zihnini aktif tutmak için yeterince oyuncak var mı? Onları her gün yeterince uzun egzersiz mi yapıyorsun? Yalnız olabilirler mi? Eğer kısırlaştırılmamışlarsa, bu da hormonlarından dolayı sorun olabilir. Tavşanları kısırlaştırmak onları sakinleştirecektir.

 

Heyecanlanırlar

Yiyecek ya da oyun zamanı konusunda çok heyecanlı olurlar, ancak tavşanlar herhangi bir zamanda da  heyecanlarını gösterebilirler. Herhangi bir sebepten dolayı bu durumu görmek harikadır. Gösterdikleri heyecanın en belirgin göstergesi, Binky olduklarında. Havada atlama ve bükme, büyük hızda koşma ve genellikle küçük arkalarının kontrolünü kaybetmiş gibi görünüp bir sonraki adımın ne olduğunu bilmediklerini göreceksiniz. Görmek gerçekten çok güzel bir şey ve çok mutlu olduklarını gösteriyor. Tavşanlar ayrıca binkilerin mini versiyonlarını da yaparlar. Burada küçük bir sıçrama yapacaklar. Mutluluğun çok hızlı bir gösterisi.

Gün boyunca bol bol şeker alırlar

Tavşanlar, bizim gibi günde 8 saate kadar uyur, ama bu, gündüz ve gece boyunca uykular alarak yapılır, tek seferde 8 saat uyumazlar! Yani eğer tavşanınız rahat, rahat ve güvenli bir yere sahipse, kestirmek için mutlu olurlar. Eğer tavşanının hiç uyuduğunu göremiyorsan, kendine nedenini sor. Kendilerini yeterince güvende hissediyorlar mı? Onlar için yeterince sessiz mi? Yatak odası alanlarını seviyorlar mı? Lütfen dikkat: Tavşanlar bazen gözleri açıkken uyurlar, bu yüzden farkında olmadan kestirebilirler.

Tavşanınızın arkadaşı var mı?

Eğer tavşanların arkadaşı varsa, birçok mutluluk işareti göreceksiniz. Örneğin, birbirlerini temizleyerek / bakım yaparak, birlikte snuggling yaparak ve aynı anda yemek ve uyku gibi şeyler yaparak size mutlu olduklarını gösterirler. Tavşanları bir arada görmek güzel bir şeydir ve her zaman bir tavşandan daha fazla tavşan almanızı tavsiye ederiz, çünkü onlar cana yakın hayvanlardır ve yalnız kalmaktan nefret ederler. Eğer birden fazla tavşana sahip olamıyorsanız, o zaman dışarıda bakmak yerine, tavşanınızın evinizde bir ev tavşanı olarak yaşamasını sağlayın. Bu sayede daha fazla mutlu olacaklar ve tek başlarına kalmayacaklar. Ailelerin ve evlerin bir parçası olmaktan çok daha mutlu olacaklar.

Mutlu bir tavşan sağlıklı bir tavşandır ve yukarıdaki mutluluk belirtilerinin çoğunu (olmasa bile) göstermelidir. Tavşanlar ile zaman geçirin, böylece ‘normal’ davranışın ne olduğunu tam olarak öğrenirsiniz ve davranışta herhangi bir fark gördüğünüzde, bir şeyin yanlış olduğunu bilirsiniz. Kafa eğme gibi bazı sağlık sorunları olan ya da ilgilenilmemiş mutsuz edilmiş birçok tavşanı mutlu etmek için çok geç değil.

Lütfen dikkat: Eğer tavşanınız yukarıdaki tüm işaretleri göstermiyorsa endişelenmeyin, çünkü her tavşan benzersizdir ve kişiliklerine bağlı olarak farklı davranacaktır. Yukarıdaki işaretlerden bazılarını gösterdikleri sürece, mutlu olma belirtileri olduğunu biliyorsunuz.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu