Tavşanlar Ne Zaman Çiftleşir?

Normal bir Yeni Zelanda ırkı beyaz tavşanlar yaklaşık olarak 4-5 aylık olduklarında gebe kalmaya hazır hale gelirler.

Tavşanlar Dünya üzerinde hemen hemen tüm kıtalarda yaşamaktadırlar. Tavşanlar doğurarak çoğalırlar. Tavşanların çiftleşme zamanlarında yaşları, yaşadıkları yer, fiziksel ve psikolojik durumları çiftleşmeleri konusunda etkin rol oynamaktadır. Dişi tavşanlar yetişkin ağırlıklarının 4’de 3’üne ulaştıkları zaman hamile kalabilirler.

Erkek tavşanlarda durum biraz daha farklıdır. Erkek tavşanların çiftleşmeye başlamaları için 1-2 ay daha beklemek gerekmektedir. Normal bir Yeni Zelanda ırkı tavşan 6-7 aylık olduğunda artık erişkin olmuştur ve çiftleşmeye hazırdır.

Doğal ortamlarında yaşayan yabani tavşanlar yaz aylarında ve sıcak havalarda daha fazla çiftleşirler. Buna rağmen gerekli şartların ve koşulların sağlandığı tavşan çiftliklerinde yılın her dönemi tavşanlar çiftleşebilirler. Tavşanların hamilelik süreleri 30-32 gün arası değişmektedir. Doğum yaptıktan sonra tavşan yavrularına 7 gün bakar ve onları emzirir. Ardından yavru tavşanlar annelerinden ayrılabilir. Fakat daha sağlam yavrular için bu süreyi 15 güne uzatmak iyi olacaktır.

Doğum yapmış bir tavşanın yeniden hamile kalması için hiç beklemesine gerek yoktur. Yavruların doğumundan 15 gün sonra yeniden hamile kalabilirler. Ancak böyle yapılırsa tavşan yıpranır ve yavru sayısında azalma görülebilir. Bu nedenle doğum yaptıktan sonra 1 ay beklemek anne tavşan için en iyisi olacaktır. Ürünlerimiz içinde bakımlı ve sağlıklı yavru tavşanları bulabilirsiniz.

Tavşanların Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Tavşanlarda dişi tavşanın çiftleşmeye hazır olduğu zamana ve erkek tavşanı kabul etmek istemesine kızgınlık dönemi denir. Dişi tavşanın kızgınlık dönemine girdiği anlaşıldığında erkek tavşanın kafesine konulmalıdır. Dişi tavşan kızgınlık döneminde yanında başka tavşan istemez ve biraz huysuz hareketler sergiler. Dişi tavşan bu durumda erkeğin yanına götürüldüğünde hemen çiftleşme başlayacaktır. Çiftleşme yaklaşık olarak 3-4 deneme ve 1 dakikada sonuçlanacaktır.  Çiftleşme bittikten sonra tavşanlar birbirinden ayrılmalıdır.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

2 Yorum

  1. Mrb benim tavşan yavru yaptı iki gun oldu fakat biri olu doğdu ve anne tavşan diyer tavşanı istemiyo neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu