Yavru Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır?

Yavru bir tavşan aldığınızda bakımına çok özen göstermelisiniz. Öncelikle ilk tavsiyem tek yavru değilde 2 yavru almanız. Tavşanı bakacağınız yer en önemli unsurdur. Kartın bir kutuda yavru tavşanı besleyemezsiniz. Bunun nedeni idrarını yaptığı zaman karton ıslanacak ve sürekli ayakları ile temas halinde olacaktır. Bu durum onun bitlenmesine ve çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olacaktır.

Ayrıca bu idrar zamanla evinizde koku da yapacak ve çeşitli haşeratları çekecektir. Temizliğini sürekli olarak yapsanız bile karton kutu yavru tavşan bakımı için uygun değildir. Kendi temizliğini sağlayamayan yavru tavşanınız sizden bile kaçacaktır. Çünkü bu durumdan en başta kendisi rahatsız olacaktır. Yavru tavşan bakımı için bir kafes kullanmalısınız.

Yavru tavşanınızı en az 1 aylık olmasına özen gösterin. Çünkü en az 15 gün annesi ile beraber olmalı ve anne sütü ile beslenmelidir. 15 günden küçük bir yavru tavşan kesinlikle tavsiye etmiyorum. 1 aylık yavru tavşan artık yavaş yavaş kuru otlar ve yemlerle beslenmeye başlayabilir. Yeni yem yemeye başlayan tavşana çok fazla yeşillik vermemelisiniz. Fazla yeşillik yavru tavşanın ishal olmasına ve maalesef ölmesine neden olacaktır. Beslenme ile ilgili daha fazla bilgi almak için Yavru tavşanlarda beslenme nasıl olmalıdır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

yavru tavşan bakımı
Resimdeki yavru tavşan tam 1 aylıktır. Bu boyutlardan daha küçük yavru tavşan almamanızı tavsiye ederim.

Yavru tavşanlarda tuvalet alışkanlığı

Yavru tavşanları tuvalet alışkanlığı kedilerdekine benzer. Ona tuvaletini yapması için bir köşeye kum kabı bırakırsanız ve bir iki kez gösterirseniz kendisi otomatikman gidip tuvaletini oraya yapacaktır. Farklı yerlerde tavşan dışkısı ya da idrarı görürseniz ona kızmayın ve kesinlikle sert davranmayın. Tavşanlar çok nazik hayvanlardır. Hele ki yavrulara en ufak bi sert davranışınız öncelikle gelişimini çok etkileyecektir.

Tavşanların beslenmesi ile ilgili sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu