Yavru Tavşanlarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yavru tavşanlar ilk doğduklarından itibaren 30-40 gün anne sütü ile beslenmelidir. Bu sürelerden önce tavşan edinmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü yavru tavşanların bağışıklık sistemi tam anlamıyla gelişmesi için anne sütü çok önemlidir.

Bazı durumlarda anne yavrularını sütten erken kesebilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle yavru tavşanlara inek sütü ya da başka bir süt verilmemelidir. Mümkün olduğunca yine annesinin yanında bulunsun. Annenin bir bildiği vardır ve yavrusunu bırakmayacaktır. 15 günden sonra yavru tavşanlar yavaş yavaş kuru tahıllar, kuru yonca ve saman tüketebilirler.

yeşillik yiyerek bayram eden tavşanlar
Bugün onların ödüllü günüydü. Pazardan topladığımız 2 çuval yeşillik ve sebzeyi kısa sürede tükettiler.

Yavru tavşanlara çok fazla sebze vermemeye dikkat edin…

Yavru tavşanlar anne sütünden sonra mutlaka kuru ot ve samanla beslenmelidir. Çok az miktarda yeşillik ve sebze yiyebilirler. Fazla yemeleri durumunda ishal olabilirler ve bu ishal sonrası muhtemelen hayatta kalmaları mümkün olmayacaktır. 3 Aylık zamana ulaştıktan sonra tavşanınıza istediği kadar ot, sebze, kuru tahıl ve pelet yem verebilirsiniz. Sindirim sistemi geliştiğinden artık ishal tehlikesi olmayacaktır.

Çiftliğimizde yukarıdaki anlatılanlara son derece dikkat etmekteyiz. Yavru tavşan satışımızı 20 gün dolmadan yapmamaktayız. Yavru tavşan siparişleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tavşanların beslenmeleri ile ilgili konularda yardıma ihtiyacınız varsa yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

3 Yorum

  1. ÜLKEMİZİN ET İHTİYACINDA TAVŞAN ÇOKÖNEMLİ AMA NAFİLE İNSANIMIZ TUTTURDU SIĞIR ETİ DİYE
    DEVLETİN BU TAVŞANI GÖRMESİ GEREKİYOR

    1. Kesinlikle size katılıyorum. Çok zor şartlarda üretim yapıyoruz satış konusunda çok zorlanıyoruz. Ama biz bu işi severek yapıyoruz. İnşallah herşey daha güzel olacak. Tavşan eti çok önemli bir besin kaynağı. İnsanımızın bunu görmesini bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu