Yeni Zelanda Irkı Tavşanlar Hakkında Bilgiler

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından ırkı geliştirilen ve eti için üretimi yapılan Yeni Zelanda tavşanının, birbirinden farklı dört çeşit rengi bulunmaktadır.

  • Yeni Zelanda siyahı,
  • Yeni Zelanda kırmızısı,
  • Yeni Zelanda beyazı ve
  • Yeni Zelanda kırması’dır.

Farklı renkteki tavşanların çiftleşmesiyle daha başka renk kombinasyonları denenmektedir. Bu renklerin içerisinde en iri olanı Yeni Zelanda kırmızısıdır. Beyaz et grubuna dahil olan bu ırk oldukça büyük bir tavşan cinsidir. Ağırlıkları yaklaşık 6 kilogramı bulmaktadır.

Tek seferde 8 hatta bazen 15 yavru doğurabilen bu türler, diğer tavşan ırkları gibi yem ve yeşillik ağırlıklı beslenirler. Yamyamlık çok yaygın olmasa da bu türlerde görülebilmektedir. Doğada doğum yapan ve ölü doğmuş yavruları diğer vahşi hayvanların kan kokusunu alıp gelmelerine engel olabilmek için yiyebilirler. Birçok hayvan türünde olduğu gibi Yeni Zelanda tavşanı erkeği de yavrunun büyümesinde herhangi bir rol oynamaz.

Doğurganlık konusunda üreme çiftliklerinin yüzünü bir hayli güldüren bu ırk, doğum yaptıktan 72 saat sonra yeniden hamile kalabilmektedir. Doğumun daha rahat olabilmesi için tavşanın hızla içerisinde özgürce hareket edebileceği bir kutu temin ederseniz, bunu doğumdan önce kendi çene tüyleri ve daha evvel aldığınız samanla doldurarak daha yumuşak hale dönüştürüp, yavrunun ihtiyacı olan ortamı sağlar.

Yavru-ve-Damızlık-Tavşan-Yetiştiriciliği

Yavrular ilk doğduklarında kel, kör ve sağırdırlar

2 hafta sonunda tüm bu eksiklikleri tamamlanan yavrular, üçüncü haftanın sonunda artık tüm sorunlarından arınmış olurlar. Yılda ortalama iki kez tüy değiştiren sevimli canlılar sıcak ortamı sevmektedir. Güney Avrupa’dan Çin’e uzanan bir geçmişe sahip olan tavşangiller, memeliler sınıfının kemirgenler takımının çift dişler alt takımına ait bir familyasıdır.

En büyük düşmanları tilki, gelincik ve kartal gibi yabani hayvanlardır. Ürkek olan tavşanlar ani ve yüksek sese karşı çok duyarlıdır. Vücut yapısı oldukça sağlam olup sırt ve but kısımlarında kas gelişimi oldukça iyi olduğundan etlik olarak daha sık tercih edilen bir ırktır.

Kırmızı gözlü bu canlıların dişileri erkeğe oranla biraz daha iri olabilir. En çok etinden ve kürkünden yararlanmak için aynı zamanda laboratuvarda deney hayvanı olarak da kullanılan Yeni Zelanda Tavşanı son dönemlerde evde evcil hayvan olarak da tercih edilmektedir.

Beslenmeleri konusunda hassas davranılması gereken Yeni Zelanda tavşanları yem ve yeşillik oranları iyi ayarlanmazsa çok kolay ishal olabilirler. Özellikle marul ve salatalık fazla tükettiklerinde bağırsak yapıları hemen bozulmaktadır. 3 haftanın sonunda sütten kesilen yavrular öncelikle yemle beslenmeli daha sonra, azar azar yeşillikle takviye gıda almalıdır.

Etlik olarak kullanılan bu hayvanlar 2 aylıkken kesime gider ve yaşı daha fazla ilerlemiş olanlarda damızlık olarak satılmaktadır. Kürkleri eldiven, şapka ve genelde manto ürünlerinde tercih edilmektedir.

İlaçlara tıpkı insana benzer tepkiler gösterdikleri için, laboratuvar ortamında deneylerde kullanılmaktadırlar

Gebelik süreleri 1 ay olan bu türler, yıl boyunca doğurganlıklarını korurlar. Yavrularının gözleri 2 haftada açılan tavşanlar,hassas burunları ve kulaklarıyla hem avlanır hem de kendilerini korurlar. Eğer evinizde bu sevimli canlılara bakmak isterseniz kucağınıza alırken bilinenin aksine onu kulaklarından değil, avuçlarınızın içerisinde vücudunu kavrayarak tutarsanız, hem canını yakmamış hem de ona daha fazla güven vermiş olursunuz. Emin olun ki kulaklarından asılı durmaktansa, avuçlarınız arasında kendini çok daha iyi ve huzurlu hissedecektir.

Ürettiğimiz yeni zelanda yavru ve damızlık tavşanlardan almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çiftliğimizde organik olarak küçük kafeslere kapatmadan tavşanlarımızı çoğaltıyoruz. Tavşan çiftliğimizde yavru, damızlık dişi ve erkekler sürekli olarak mevcuttur.

Okuduğunuza Benzer Makaleler

3 Yorum

  1. Bu tavşan türünü bahçede dışarda besleyebilirmiyiz? İstanbul gibi soğuk bir şehirde?

  2. Benim tavşanım Perşembe günü doğurdu tavşan yavrusu ne kadar sürede büyür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu